clear
دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 18:26

شهر سوخته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش از پنج‌ هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران می‌باشد که در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

 این شهر دارای ۱۵۱ هکتار وسعت بوده و قدمت آن به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد، اولین کسی که پسوند سوخته را به عنوان شهر اضافه کرد، فردی بود به نام کلنل بیت که در دوران قاجار از این محوطه باستانی دیدن کرد و به دلیل وجود خاکستر در اطراف تپه‌های شهر تصور کرد این خاکسترها بقایای یک آتش‌سوزی هستند که باعث افول تمدن باستانی شده‌اند. اما عده‌ای دیگر از باستان‌شناسان عقیده دارند، با وجود اینکه دو آتش‌سوزی در این شهر رخ داده است اما مهم‌ترین دلیل زوال تمدن درخشان شهر حمله اقوام مهاجر و تغییر مسیر رودخانه هیرمند بوده است و وجود خاکسترها به علت کوره‌های بسیاری بوده که در شهر فعال بوده‌اند چون صنعت در این شهر نقش پررنگی داشته است.با توجه به یافته ها،شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است.  برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز نخستین چشم مصنوعی ،این چشم مصنوعی متعلق به زنی ۲۵ تا ۳۰ ساله در ۴۸۰۰ سال پیش بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون بوده است.  جراحی مغز ، جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در ۴۸۰۰ سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است. قدیمی ترین تخته نرد جهان ، این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود. نخستین انیمیشن جهان ،جامی سفالین که  هنرمند توانسته‌ است در ۵ حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركت و از برگ آن تغذیه می کند.
 این مکان تاریخی در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و در سال ۱۳۹۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ..

بازدید : 321 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 23:16

شما مجوز ارسال نظر را ندارید