clear
سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 12:08

باغ ارم شیراز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین باغ های ایرانی در شمال غربی شیراز است. این باغ در خیابان ارم در استان فارس واقع شده است و به بلوار دانشجو ختم میشود.مساحت باغ ارم شیراز حدود 110380 متر مربع و زیربنای 1869 متر مربع است.

تاریخچه باغ ارم شیراز

مورخان تاریخچه باغ ارم شیراز را سال پنجم هجری قمری می دانند. (حدود زمان اتابک قراچه سلجوقی)برخی از حافظ شناسان و مورخان به غزل های حافظ را که در مورد شاه شیخ ابواسحاق نوشته شده است استناد میکنند. بر اساس آن غزل ها ، این باغ مربوط به وی است و در آن دوره شکوفا شده است.در امپراتوری تیموری ، تیمور تحت تأثیر این عمارت قرار گرفت و باغی را در سمرقند احداث کرد. اطلاعات خاصی درباره باغ در صفویه ، افشار و سلسله زند وجود ندارد.در اواخرسلسله ی زند و اوایل سلسله قاجار ، سران قبیله قشقایی این باغ را به عنوان مقر قبیله خود انتخاب کردند و اولین ساختمان این باغ در زمان جانی خان اول ساخته شد.در سلطنت ناصرالدین شاه ، حاج حسنعلی خان نصیر الملک ، از بزرگان شیراز ، این باغ را از سران قبیله قشقایی خریداری و این بنای زیبا را احداث کرد. به گفته فرصت الدوله در آثار عجم ، حاجی محمد حسن ، معماری که از معماران برجسته زمان خود بود ، نقش عمده ای در ساخت این بنا داشت.

معرفی باغ ارم شیراز

در این باغ درختان سرو بسیار بلندی وجود دارد که در دو طرف باغ کاشته شده اند. درختان کاج ، مرکبات و بوته های گل رز نیز وجود دارد.گفته می شود که در این باغ بیش از سیصد گونه وجود دارد. پشت عمارت اصلی و در قسمت غربی باغ ، یک عمارت اندرونی وجود دارد که در گذشته محل زندگی خانواده و افراد نزدیک به پادشاه بوده است. درب داخلی اکنون به سمت گلستان باغ رز باز می شود.قسمت اندرونی ساختمان به زیبایی تزئین شده و حیاط با درختان و گلها کاشته شده و همچنین یک آب نما در منطقه وجود دارد. باغ ارم همچنین دارای یک حمام مربوط به دوره قاجار است که شامل خزینه ، بینه ، نورخانه و گرمخانه است.فضای این حمام پر شده و به یک پست نگهبانی تبدیل شد. در حال حاضر فضای این سرویس بهداشتی مطابق با طرح اولیه نوسازی شده است. درب قدیمی دیگری در گوشه شرقی باغ وجود دارد که در سال 1314 ساخته شده است. سردر قدیمی دارای آجر بود و در بالا یک کتیبه مرمر در بالای آن و دو کتیبه کاشی کاری در دو طرف وجود دارد.روی کتیبه مرمر به خط نستعلیق نوشته شده است:"از وزیر پادشاه نصیر الملک: باغ ارم همیشه آباد باشد" تاریخ 1338 در کنار آن نوشته شده است. اکنون این باغ به دانشگاه شیراز اختصاص یافته و به عنوان باغ گیاه شناسی مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز شناخته می شود. این باغ در تاریخ 14 آبان 1353 (شماره 1013) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. باغ ارم شیراز یکی از 9 باغ ایرانی است که در سال 2011 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

عمارت اصلی باغ ارم

جالب ترین قسمت باغ عمارت مرکزی است. این عمارت در سه طبقه ساخته شده است که با کاشی کاری و گچ بری تزئین شده است. معماری بنا بر اساس معماری قاجاری و تقلیدی از سبک زندیه است. این عمارت یکی از شاهکارهای آن دوره است. در طبقه دوم ساختمان یک ایوان بزرگ با دو ستون بلند وجود دارد و در دو طرف این ایوان ، دو ایوان کوچکتر دیده می شود. نقاشی های شاهنامه فردوسی و نبرد پادشاهان قاجار در بالای ساختمان نصب شده و منظره ای دیدنی به آن می بخشد. در مقابل ساختمان اصلی که مشرف به باغ است ، یک استخر بزرگ به مساحت 335 متر مربع وجود دارد که انعکاس عمارت در آن نمایان است.باغ ارم شیراز یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی و تفریحی شمرده می شود که گردشگران زیادی از آن دیدن کرده اند. در این متن ویژگی های تاریخی و طبیعی معرفی شد ، بنابراین می توانید از بازدید از این باغ زیبا لذت ببرید. اگر دوست دارید سفری به شیراز داشته باشید حتما از باغ ارم دیدن کنید.

بازدید : 471 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 11:58
محتوای بیشتر در این بخش: « مسجد نصیرالملک دژ ایزدخواست »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید