clear
پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 00:00

موزه مردم شناسی رختشویخانه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
بنای رختشویخانه در قلب بافت تاریخی زنجان که منطبق بر حصار می باشد در منطقه پرتراکم مسکونی، موسوم به عباسقلی خان و محل معروف به باباجمال چوقوری (گودال بابا جمال) احداث شده است،که امروزه خیابان سعدی وسط به فاصله یکصد متری از سمت غربی آن عبور نموده و از طریق کوچه فرهنگ به بنای مزبور مرتبط می گردد.

علاوه بر این پدیده عارضی شبکه ارتباطی متعدد و گسترده ای، این بنا را با کل شهر مربوط می سازد.مجموعه تاریخی رختشویخانه در سال 1319 در دفتر اندیکاتور اداره ثبت اسناد و املاک زنجان به ثبت رسیده، زمین این بنا در سال 1347 هجری قمری مطابق با 1307هجری شمسی توسط علی اکبر توفیقی رئیس بلدیه شهر (شهردار) زنجان از باقرخان امجد نظام به قیمت 185 تومان خریداری شده است. محل موصوف قبل از احداث رختشویخانه با هرز آبهای سطحی مملو و به بابا جامال چوقوری (گودال بابا جمال) معروف بوده است.
این بنا توسط دو برادر به نام های مشهدی اکبر (معمار) و مشهدی اسماعیل (بنا) در مدت 15 ماه به اتمام رسیده و سنگهای آن از معدن سنگ روستای اژدهاتو استخراج و پس از حجاری توسط کاری های بلدیه (شهرداری) به محل بنا حمل شده است.
آب مجموعه از قنات قلعچه حاجی میربهاء الدین تامین می گردیده است. متولی رختشویخانه توسط رئیس بلدیه گمارده می شد و سالیان متمادی شخصی به نام اصغرخان بوده که عیال ایشان به نام معصومه خانم مدیریت آن را برعهده داشته، اصولاً رختشویخانه برای آحاد شهروندان بابت سرایداری از مراجعین اخذ می نموده است. هدف از ساخت این رختشوی‌خانه تامین امنیت و آسایش زنان در یک مکان سرپوشیده بوده برای شستن لباس ها بوده است.این بنا در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال 1377 به عنوان موزه مردم شناسی استان زنجان مورد بازدید گردشگران و علاقمندان قرار می گیرد.
سبک معماری این بنای ارزشمند تلفیقی از معماری دوره قاجاریه و پهلوی می باشد. این بنا به دو بخش مدیریت رختشویخانه و فضای اصلی شستشوی رخت تقسیم می شود.بخش مدیریت شامل قسمت مسکونی و حیات بوده، اما فضای اصلی شستشوی رخت خود دارای چهار بخش است. در بخش شمالی این بنا یک اعیانی وجود دارد که محوطه ای با مساحت ۶۰ متر مربع را به خود اختصاص داده است و شامل یک ورودی و دو اتاق می شود. این ورودی متصل کننده فضای محوطه به سرایداری و بخش شستشوی رخت است. حیاط رختشویخانه مساحتی بالغ بر ۴۰۰ متر مربع دارد و به شکل مستطیلی با اندازه ۱۲×۳۲ است. این فضا به وسیله درخت کاری و گل کاری تزیین شده است. حیاط رختشویخانه دارای خصیصه مهمی نیست اما بخش اعیانی آن دارای بار فرهنگی زیاده بوده و با سبک معماری سنتی زنجان ساخته شده است.
اما یکی از جالب ترین و همچنین زیباترین قسمت های سازه رختشویخانه زنجان، شاه نشین و یا بخش مدیریت آن است. این قسمت دارای ۱۷ متر طول و حدود ۵۵ متر عرض دارد. ارتفاع آن از سطح زمین حدود ۸ متر می باشد که به تراسی منتهی می گردد که به فضای رختشویخانه اشراف کامل دارد.
بازدید : 385 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 تیر 1399 ساعت 14:35

شما مجوز ارسال نظر را ندارید