clear
دوشنبه, 26 آبان 1399 ساعت 16:36

ییلاق سوباتان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ییلاق سوباتان در حدود ٢٠ کیلومتری لیسار در نزدیکی شهر تالش در استان سرسبز و پهناور استان گیلان قرار دارد . روستای قدیمی سوباتان محل سکونت خانواده های لیساری می باشد که تنها در فصل بهار و تابستان می توانند در آنجا سکونت کنند. چرا که برف های سنگین زمستان و سردی زیاد هوا زندگی را در سوباتان با مشکل مواجه می سازد.

موقعیت جغرافیایی ییلاق سوباتان

این ییلاق در ارتفاعی بین ١٩٠٠ تا ٢5٠٠ متر از دریا قرار دارد به همین دلیل زمستانهای سرد و برفهای سنگینش مانع از زندگی در فصلهای زمستان می شود. حتی درتابستان هم آثاری از برف را در کوههای سر به فلک کشیده میتوان مشاهده نمود.سوباتان از دو کلمه ترکی “سو” و “باتان” تشکیل شده است که به معنای محل فرو رفتن آب یا فرو رفتگی های آب است. علت این نام گذاری چشمه ای در این روستا بوده که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین برمی گشته است. مردم عشایر روستای سوباتان، در کلبه های چوبی و پُری زندگی می کنند و در فصل های سرد سال به جنگل های اطراف کوچ می کنند.

جاذبه های دشت سوباتان

سرتاسر ییلاق سوباتان گیلان دشت های وسیع و پوشیده از چمن است. دره های زیبا، چشمه های پر آب و خنک، صدای پرندگان و دویدن اسب های وحشی در دشت های شقایق و گل های وحشی و خانه های چوبی گردشگران را خیره خود میکند. خانه‌های چوبی سوباتان قسمت مهمی‌ از بخش سنتی و قدیمی‌سوباتان است. به علت قرار گرفتن در مسیر وزش بادهایی که از سمت شمال می‌آیند در تمامی فصلها حتی فصلهای گرم سال که در شهرهای بزرگ دمای هوا به شدت طاقت فرساست، دمای این منطقه نسبتا خنک است.خانه های زیبای روستای سوباتان از جنس چوب های قهوه ای می باشد. خانه ها دارای سقف های شیروانی است جنس این چوب ها به گونه ای است که در تابستان گرما را در خود حفظ می کند و درونشان بسیار گرم است . چوب های استفاده شده بیشتر از چوب های جنگلی لیسار است که از تنه ی اصلی چوب بلوط است. معماری و استحکام خانه های قدیمی از خانه جدید قوی تر و محکم تر می باشد. دشت گلهای شقایق ، آبشار ورزان ، بلندی‌ها و دره‌های متعدد، چشمه‌های فراوان آب شیرین، نزدیکی دریاچه نئور و در آخر منظره چشم‌نواز مِه باعث جذب گردشگران به این منطقه زیبا شده است. دشت سوباتان بهشت رویایی ایران چشم انداز بینظیری دارد که هر گردشگری از آن لذت می برد.

بازدید : 148 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 آذر 1399 ساعت 15:23
محتوای بیشتر در این بخش: « پل لیشاوندان

شما مجوز ارسال نظر را ندارید