clear
سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 11:37

تنگه رازیانه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تنگ رازیانه یکی از جاذبه‌های طبیعی و تماشایی ایلام است که با طبیعت زیبای خود گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. این تنگه دره باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع شده است. محل این تنگه در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-دره‌شهر است.

 ۷۵ هکتار از اراضی تنگه رازیانه در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به عنوان اثر طبیعی-ملی معرفی شد و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.
درون این دره‌ی ژرف و باریک که عرض بعضی نقاط آن به یک متر هم می‌رسد، آبی کم عمق و کم عرضی جریان دارد که آرامش و روانی آن در مقابل دیواره‌های بلند به ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ متر با شکل‌ها و برش‌های طبیعی، تعامل اجزای طبیعت را به زیبایی نشان می‌دهد. آب داخل تنگه از سراب گرو سرچشمه گرفته و در فصل تابستان بسیار کم و در زمستان و بهار آبی جاری و مستمر است. اینجا، آب و خاک، در کنار هم نقشی بی بدیل را ایجاد کرده‌اند که انسان را به حیرت وا می‌دارد.
در تنگ رازیانه آثار بسیاری از دوران‌های مختلف به چشم می‌خورد که به جذابیت آن می‌افزاید.
این منطقه برای پژوهشگران علوم زمین شناسی و آب شناسی و زمین شناسی آب‌های زیرزمینی (هیدروژئولوژی) بسیار جالب و مفید است. از طرفی دیگر تنگ رازیانه می‌تواند یک زیستگاه مناسب برای پرندگان مهاجر و بومی و خزندگان منطقه باشد چرا که موقعیت طبیعی و شرایط ویژه‌ی اقلیمی و میکروکلیمای خاص آن تمام شرایط مورد نیاز را برای یک زیستگاه و پناهگاه طبیعی حیات وحش مهیا می‌سازد. (میکروکلیمای کوچک‌ترین واحد اقلیمی که تحت شرایط بافت، رنگ، شیب و جنس زمین است)
علت این پدیده‌ی زمین شناسی در ابتدا، زمین لرزه و گسیختگی روی لایه‌ی ضخیم آهک (مربوط به دوره الیگومیوسن) بوده که سبب به وجود آمدن درز و شکاف شده. سپس عواملی دیگر چون فرسایش، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش‌های پایینی و بالایی، وضعیت توپوگرافی خاص و عواملی چون بارش و پوشش گیاهی متنوع، همه باهم موجب شکل گیری تنگ رازیانه شده‌اند.
از طرفی دیگر عملکرد آب‌های زیرزمین و فعالیت‌های هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی درز و شکاف‌ها را عمیق‌تر کرده و در طول سالیان دراز اثری بدیع و کم نظیر را در این خطه از سرزمینمان به وجود آورده است.
بررسی‌های انجام شده بر رسوبات تحتانی – فوقانی تنگه، نشان داده که رسوبات متعلق به دوران سوم و چهارم زمین شناسی (منوزوئیک_ آنتروپوزوئیک) می‌باشد.
رازیانه گیاهی معطر، با خواص دارویی بسیار است. رازیانه گل‌هایی زرد رنگ و خوشه‌ای دارد که به صورت وحشی و زراعی در ایران وجود دارد. از آن جهت نام این تنگ را رازیانه گذاشتند که در پیرامون آن گیاه رازیانه بسیار دیده شده است.  
فصل بهار به خاطر هوای معتدل و طبیعت سرسبز منطقه بهترین زمان برای سفر به تنگ رازیانه است. همچنین در فصل بهار می‌توان چادرهای عشایر منطقه را نیز ببینید.

بازدید : 1001 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 دی 1398 ساعت 11:34
محتوای بیشتر در این بخش: « تنگه بهرام چوبین پل تاریخی گاومیشان »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید