clear
دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 13:20

مسجد جامع ارومیه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسجد جامع ارومیه از بناهای نیمه دوم قرن هفتم هجری است، بنای طاق گنبد و شبستان بزرگ آجری آن از لحاظ معماری و ساختمان طاق و قطر پی بنا و استحکام بدنه قابل توجه است، منظره خارجی گنبد شامل پایه آ جری ۱۶ ترک است که منتهی به نوک گنبد می گردد. محراب مسجد از نظر گچبری و خطوط در عداد زیباترین آثار هنری دوران مغول است. در قسمت پایین دو ستون گچبری دارد و در وسط کتیبه ای به خط رقاع خوانده میشود، که معرف نام و نشان نقاش محراب و تاریخ سال ۶۷۶ هجری است.

به روایت دیگر این مسجد نخست معبد زرتشتیان بوده و قبل از زمان انوشیروان عادل ساخته شده و درب ورودی آن از طرف محراب باز میشد، اکنون نیز آثار آن باقی مانده و باب اطاق مانند روبروی محراب ( مقابل درب ورودی پیشین) قرار دارد که جایگاه موبدان بوده است.
مسجد جامع از ارزشمندترین و قدیمی ترین مساجد ارومیه بوده و تاریخچه آن به دوره های سلجوقیان و ساسانیان برمی گردد بنابراین در دوره های مختلفی معماری هایی جهت کامل شدن آن انجام گرفته است.
مسجد جامع ارومیه دارای سه ورودی است که بعدها به محوطه های ستوندار پیوند زده شد، از طرفی یکی از ورودی های بازار تاریخی ارومیه نیز به سمت مسجد جامع باز می شود.
صحن مسجد جامع نیز به صورت مربع مستطیل بوده و با دو ورودی به راسته سنگ تراشان و بازار قدیمی شهر ارتباط دارد که این نیز فضای زیبا و دلنشینی به منظره مسجد بخشیده است، همچنین این بنا به شماره ۲۳۴ به ثبت تاریخی رسیده است.
مجموعه‌ی آثار پیرامون صحن شامل شبستان، محراب ایلخانی، چهل‌ستون، حجرات اطراف صحن، شبستان ضلع شرقی گنبد خانه است:
شبستان گنبددار قدیمی: هسته اولیه بنا را این مجموعه تشکیل می دهد و حاوی کلیه مشخصات معماری اسلامی است. به احتمال قریب به یقین این بخش مربوط به دوره سلجوقیان (قرن ششم هـ.ق) به بعد است. محراب مسجد با گچ بری نفیس در این قسمت قرار دارد و در تاریخ ۶۷۶هـ.ق- در زمان حکومت ایلخانان- به بهترین نحو ساخته شده است.
محراب ایلخانی، محراب گچبری مسجد جامع ارومیه به ارتفاع ۷,۸۲ متر و عرض ۵.۴۸ متردر ضلع جنوبی گنبد خانه اولین نمونه از ۲۳ محراب گچبری دوره ایلخانی می‌باشد که بر روی محراب قدیمی‌تر دوره سلجوقی و در تداوم هنر گچبری این دوره اجرا گشته است. از آنجا که اجرای این اثر نفیس و ارزشمند به تاریخ ۶۷۶ ه.ق. در مرز زمانی بین دو دوره سلجوقی و ایلخانی واقع شده است، با داشتن بسیاری از خصوصیات محراب‌های ایلخانی وجوه مشترکی نیز با محراب‌های دوره سلجوقی دارد.

بازدید : 1665 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 دی 1398 ساعت 11:42
محتوای بیشتر در این بخش: تخت سلیمان »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید