clear
سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 11:48

باغ و عمارت اکبریه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

باغ عمارت اکبریه با معماری شگفت انگیز و مساحت 45069 متر مربع در روستایی کوهستانی به همین نام در بیرجند و استان خراسان جنوبی واقع شده است. این باغ شامل دو عمارت باستانی است ، قدمت باغ قدیمی به دوره قاجار و متعلق به حشمت الدوله پدر ابراهیم شوکت الملک بوده است. یک عمارت زیبا ، تاریخی ، دو طبقه با دو سالن و یک راهرو طولانی در طبقه اول که به قسمت های اصلی باغ دسترسی دارد.

محدوده باغ عمارت اکبریه

مساحت باغ و عمارت اکبریه حدود 4500 متر مربع است. این باغ در یک فضای کوهستانی برای امور دولتی ، سکونت و استقبال در دو ساختمان ساخته شده است. معماری خاص عمارت اکبریه یکی از معماری های خاص روی زمین است که این نوع معماری را در هیچ کجای دنیا نمی توانید پیدا کنید. استفاده از معماری ترکی و تا حدودی معماری روسی و تلفیق این دو با معماری اسلامی این عمارت تاریخی را بسیار خاص کرده است.

بخشهایی از باغ و عمارت اکبری

از بخش های این عمارت می توان به گنبد کلاه فرنگی ، تالار آینه و تزئینات مقرنس از ساختار لانه زنبوری و دیگر بناهای زیبا اشاره کرد که این باغ را بی نظیر و دلپذیر ساخته است. شوکت الملوک دستور ساخت ساختمان دیگری برای فعالیتها و مراسم رسمی را داد. در گذشته معمولاً برای میزبانی و پذیرش بزرگان و انجام امور دولتی مورد استفاده قرار می گرفت. این عمارت از طرحی بسیار زیبا و خیره کننده برخوردار است و با تزیینات ، شمع و شیشه های رنگی و گچ بری های بسیار ظریف و هنری با طرح های اسلیمی و هندسی تزئین شده است. باغ اکبریه از چنان ویژگی های جذاب برخوردار است که دیدن نام آن در لیست میراث جهانی یونسکو اصلاً تعجب آور نیست. در بیشتر قسمت های این باغ درختان انار ، توت و نخل طراوت خاصی و منحصر به فردی به این جاذبه شگفت انگیز بخشیده اند. امروزه از قسمتهای مختلف این مجموعه برای کاربردهای مختلف مانند کتابخانه ، موزه باستان شناسی ، موزه مردم شناسی و چایخانه سنتی استفاده می شود. وجود درختان کاج بلند در دو طرف خیابان منتهی به عمارت مرکزی به زیبایی و طراوت باغ اکبری و نمای آن افزوده است. باغ دیگری در گوشه جنوبی واقع شده و کوچکتر از باغ شمالی است. این باغ توسط فضاهای خدمات رفاهی ، ساختمان مرکزی و دیوار غربی اصطبل احاطه شده است. یکی از عناصر مهم استخر بزرگ با طرح مربع است که قسمت بزرگی از فضای باغ را اشغال می کند. باغ دیگری در گوشه جنوبی واقع شده و کوچکتر از باغ شمالی است. این باغ توسط فضاهای خدمات رفاهی ، ساختمان مرکزی و دیوار غربی اصطبل احاطه شده است. یکی از عناصر مهم استخر بزرگ با طرح مربع است که قسمت بزرگی از فضای باغ را اشغال می کند. باغ اکبریه بیرجند به عنوان یکی از 9 باغ تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو در سی و پنجمین جلسه یونسکو در سال 2011 به ثبت رسیده است. امروزه باغ اکبریه در مقایسه با زمان ساخت خود کاربرد متفاوتی دارد و گردشگران می توانند از امکاناتی که در این باغ فراهم شده است استفاده کنند.این باغ اکنون دارای موزه باستان شناسی بیرجند ، موزه مردم شناسی بیرجند ، موزه عروسک و فرهنگ خراسان ، موزه حیات وحش و موزه مشاهیر است که هر روز میزبان گردشگران است.

بازدید : 950 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 12:19
محتوای بیشتر در این بخش: « باغ گلشن روستای جهانی توبافی خراشاد »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید