clear
چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 12:16

کوههای مینیاتوری(مریخی)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کوه‌ها معمولا یکی از مهم‌ترین بخش‌های اکوسیستم‌های طبیعی محسوب می‌شوند. برخی از کوه‌ها به حدی زیبا هستند که به شهرتی جهانی رسیده‌اند. ویژگی این کوه‌ها نه طبیعت سرسبزشان است و نه قله‌های برفی‌شان  بلکه شکل ویژه‌ای که دارند آنها را متمایز کرده است. به جرات می‌توان گفت کوه‌های مینیاتوری یکی از منحصربه‌فردترین مواهب طبیعی است که در ایران وجود دارد و مشابهش را در کمتر جایی از دنیا می‌توان پیدا کرد مگر در سیاره‌ای دیگر همچون مریخ!

عمر این کوه‌ها را بالغ بر ۵ میلیون سال برآورد کرده‌اند. کوه‌های مریخی یکی از مناطقی است که وقتی مقابل این سلسله از کوه‌های خاکستری رنگ می‌ایستی، تصویری از کره ماه در دیدگانت تداعی می‌شود و گویی نقاشی ماهر، نگاره‌های برجسته‌ای را به سبک اشکالی نامأنوس و خارج از قوانین مناظر، بر آن نقش زده است.
این کوه‌های زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌های مکرر در آمده‌اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیر عادیشان از آنها با عنوان کوه‌های "مریخی" نیز یاد می‌کنند.
 و در رنگ‌های قرمز و خاکستری وجود دارند
در پهنه بعضی از این کوه‌ها مشاهده می‌شود که برخی مواقع ارتفاع آنها تا پنج متر می‌رسد و در دیگر نقاط این بیابان‌ها بعضاً بلندی آنها تا 100 متر و حتی بیشتر هم دیده می‌شود.
جنس این پدیده از مقاومت خاصی برخوردار است به طوری که بالا رفتش از آن به مثال بالا رفتن از صخره است.
اين کوه ها از منحصر به  فردترين کوه هاي ايران است و منظره اعجاب برانگيز و چشم نواز آنها از جمله معروفترين جاذبه هاي ایران است.
این نوع کوه‌‌ها در ایران تنها در شهرهای چابهار و نهبندان وجود دارند.

نهبندان:
کوه‌های مینیاتوری که در کویر لوت نهبندان در پنج کیلومتری غرب نهبندان واقع شده است که دارای وسعت یک کیلومتر عرض و ۲۵ کیلومتر طول هستند و از بهترین زیبا‌‌های زمین‌‌شناسی در شرق ایران به شمار می‌روند
 توانسته ترسیم‌گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد.

چابهار:
حدود 40 تا 50 کيلومتري پس از شهرستان چابهار به سمت بندرگواتر، کوه ها در سمت چپ جاده نمايان مي شود
آسمان اين نقطه قابليت رصد همزمان 14 صور فلکي را دارد.
نکته‌ی جالب پیدا شدن انواع فسیل ماهی و آبزی در این کوه‌ها است که ثابت می‌کند کوه‌های مینیاتوری در گذشته زیر آب قرار داشته‌اند. همچنین از آنجایی که کوه‌ها در نزدیکی دریا قرار دارند نمی‌توان اثر جزر و مد را روی آن‌ها نادیده گرفت.

بازدید : 1069 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 12:30

شما مجوز ارسال نظر را ندارید