clear
سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 12:32

پارک ملی توران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پارک ملی توران در شرقی ترین قسمت استان سمنان و در جنوب‌شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد و قسمت کوچکی از بخش شرقی آن در سبزوار استان خراسان رضوی قرار گرفته‌ است. آفریقای ایرانی لقبی است که به پارک ملی توران بزرگترین منطقه حفاظت شده ایران در روستای کویری قلعه بالا، داده شده است. پارک ملی توران، مشهور به دروازه حیات وحش توران با مساحتی نزدیک به 1470000 هکتار، گونه های جانوری بسیاری از جمله پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان را در خود جای داده است.

منطقه حفاظت شده توران در سال 1351 از مناطق حفاظت شده محیط زیست ایران شناخته شد و علاوه بر اینکه بخشی از آن در سال 1355 در سازمان بین المللی یونسکو به ثبت رسید، به عنوان پناهگاه حیاط وحش ایران اعلام شد.
در منطقه توران ۴۱ گونه پستاندار، ۱۶۷ گونه پرنده، ۴۲ گونه خزنده و ۲ گونه دوزیست زندگی میکنند.
از پستانداران این منطقه می‌توان به گرگ، شغال، روباه معمولی، كفتار، كاراكال، پلنگ، گربه وحشی يا دشتی، جبير، آهو، پازن، (زير گونه ايرانی) و قوچ وحشی است.
هوبره، زاغ بور، بحری، دليجه، كبك، تيهو، بلدرچين، عقاب دشتی، چاخ لق، كبوتر چاهی، ياكريم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانك ابلق، سنگ چشم دم سرخ از جمله پرندگان اين منطقه هستند. در میان این پرندگان زاغ بور تنها پرنده بومی انحصاری ایران است که در کنار بوته‌های قیچ زندگی می‌کند. توران بهترین زیستگاه برای این پرنده به شمار می‌رود.
انواع گوناگونی از رده خزندگان در اين منطقه به چشم می‌خورد كه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نيز خانواده آگاماها، سمندرها و اسكينک‌ها است. از ديگر خانواده خزندگان مي‌توان به بزمجه‌ها اشاره كرد. همچنين، از خزندگان شاخص توران هم به جز انواع سوسمار و آگاما می‌توان به بزمجه بیابانی و لاک‌پشت مهمیزدار و از راسته مارها به کفچه مار، افعی شاخ‌دار، مار زنگی و انواع مارهای جعفری اشاره کرد.
زیباترین و خوش آب و هواترین روستای این منطقه ملقب به «دروازه حیات وحش توران»، روستای قلعه بالا است. این روستا روی کوهی همانند ماسوله ساخته شده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

 

بازدید : 828 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 12:43
محتوای بیشتر در این بخش: مجموعه بایزید بسطامی »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید