clear
پنج شنبه, 01 اسفند 1398 ساعت 12:47

تکیه امیر چخماق یزد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

میدان امیرچخماق نام میدانی در شهر یزد است شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چخماق در شرق این میدان، در سال ۱۳۳۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و مربوط به قرن نهم هجری است. این تکیه و مجموعه ساختما‌های اطراف آن يادگاری از دوران حكومت اميرچخماق شامی است.

داستان ساخت این مجموعه از اینجا آغاز می شود كه سید جلال الدین شامی، مشهور به امیرچقماق، حاكم سخاوتمند شهر یزد در قرن نهم هجری قمری و در دوره تیموری فرمان ساخت میدان امیرچخماق را صادر می كند. اما درست پس از اتمام ساخت میدان، سید جلال الدین می میرد و كسی كه ساخت این مجموعه و آب انبار آن را ادامه می دهد كسی نیست جز ستی فاطمه همسر باوفا و نیكوسرشت امیر چخماق.
پس از خیابان‌کشی‌های دوره پهلوی، شکل میدان امیر چخماق دچار دگرگونی‌های عمده شد. جداره‌های میدان تخریب و میدانی کوچک تعریف شد و مسجد امیرچخماق با میدان مقابل حسینیه، ادغام شد.
این بخش احتمالا مکانی برای بزرگان شهر بوده تا به عنوان بالاترین مقا‌م‌های دولتی در نقطه تمرکز تکیه قرار گیرند و به تماشای مراسم تعزیه بپردازند که در محوطه میانی (میدان) اجرا می‌شد. مناره‌های تکیه نیز بر بالای همین غرفه‌های میانی قد بر افراشته اند. در هنگام سوگواری و نخل برداری، حاکم در غرفه شاه‌نشین و بانوان، در دیگر غرفه‌ها تکیه می‌زدند و به تماشای مراسم می‌پرداختند.
آنچه كه در محوطه تكیه چشم نوازی می كند نخل بزرگ و چوبی است كه در كنار این تكیه قرار دارد و با نام « نخل حیدری ها » نیز معروف است. این نخل كه نمادی از تابوت امام حسین (ع) هست، با ارتفاع ۸.۵ متر یكی از قدیمی ترین نخل های استان یزد به شمار می رود و از سال ۱۲۲۹ هجری قمری در گوشه این  بنا قرار گرفته است. مراسم نخل‌برداری از ویژگی‌های منحصر به فرد از ميان مراسم‌ ويژه محرم و عزاداری در یزد محسوب می‌شود که با همکاری و همدلی اهالی در تمام مراحل مراسم، از کمک مالی گرفته تا کمک در تزئین و عَلَم کردن و حمل آن در روز عاشورا و ... برگزار می‌شود. جالب این که در برخی موارد، زرتشتیان یزد نیز در ساختن نخل‌ها، همیاری و همکاری دارند. آن‌ها حضرت سیدالشهدا (ع) را همسر شهربانوی ایرانی دانسته و نسبت به وی احترام و ارادت خاصی قائل هستند.

بازدید : 636 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 اسفند 1398 ساعت 12:58
محتوای بیشتر در این بخش: « نارین قلعه

شما مجوز ارسال نظر را ندارید