clear
× تصاویر و سفرنامه های تورهای تابستان 95

سفرنامه تور زنجان گردی مورخ 95/6/26

  • raga
  • نویسنده مطلب
  • آفلاین
  • مدیر بخش
  • مدیر بخش
  • با هم به شنیدن موسیقی طبیعت بنشینیم
بیشتر
3 سال 6 ماه گذشته - 3 سال 6 ماه گذشته #1595 توسط raga
raga ایجاد شده در موضوع: سفرنامه تور زنجان گردی مورخ 95/6/26
سفرنامه تور زنجان گردی
مورخ 95/6/26
راهنما: وحید شعبانی
صبح آدینه است و بار دیگر مهیای سفر هستیم . اینبار به مقصد سلطانیه و گنبد جهانیش ... راس ساعت 5 صبح ما و همسفران آماده حرکتیم اما اتوبوسی نیامده تا ما را با خود ببرد ... خرابی دینام اتوبوس کار دست گروه داده و آقای غلامی عزیز جایگزین راننده مان می شود ... با کمی تاخیر به راه می افتیم و قول بستنی هم می دهیم .. کمی چشم بر هم میگذاریم و بعد از چرتی کوتاه برای صرف صبحانه وارد رستوران شاندیز می شویم .. یاران دیورشیمان هم اینجایند .. خوش و بشی می کنیم و صبحانه ای می خوریم و ... می رویم . حالا در راه سلطانیه هستیم و دوستانمان در حال معرفی کردن خود هستند . این فصل سفر با خنده و شوخی طی می شود .. دوستانمان را حالا می شناسیم و کیفوریم از داشتنشان.. اینجا سلطانیه است .. گنبد عظیمش شهره آفاق است و کم نظیر .. یادگاری از دوران حکومت ایلخانان مغول .وارد گنبد خانه ای می شویم که روزگاری قرار بوده آرامگاه علی بن ابیطالب باشد .. کمی از شگفتیهای گنبد می گوییم و می شنویم .. هر چشم تیزبینی در این محل اسیر شگفتیهای معماری ایرانی می شود. قسمتهای مختلف بنا را میبینیم و حالا نوبه رفتن است . عکسی به یادگار میگیریم و می رویم ..مقصد بعدی و اصلیمان شهر زنجان است . به جا مانده ای از هزاره های دور ، یادگار اردشیر بابکان . اولین منزلمان در شهر زنجان کاروانسرای سنگی به جا مانده از دوران صفویه است . کفشهایمان را می کنیم و در محیطی دل انگیز تکیه بر پشتی های نوستالژیک می زنیم .. سفره ای پهن می شود و غذایی دلچسب انتظارمان را می کشد ..با کلی ذوق و شوق و موسیقیه زنده ناهارمان را میخوریم و دلمان نمی خواهد که اینجا را ترک کنیم .. اما خب .. هر آمدی ، رفتنی هم دارد ...
کاروانسرا را به قصد دیدار از موزه رختشویخانه ترک می کنیم .. موزه رختشویخانه در دل شهر زنجان با قدمتی حدودا 90 ساله و حیاطی دلگشا با کدوهای سبز رنگ که دلبری می کنند ، چشم به راهمان نشسته است . در دل موزه مجسمه های مومی از زنان با لباسهای محلی زنجان ما را به روزگاری که خیلی هم دور نبوده می برد ..

امروز زندگی شاید راحت تر باشد .. از غرفه صنایع دستی هم دیداری می کنیم و یارانمان چاقو و مس به نیت شوغات می خرند .. آن طرف هم خانه فلاحتی با حیاط با صفا پذیرای دوستان با شربت و دمنوش است . کمی در خیابانهای شهر قدم می زنیم و به ناگه موزه مردان نمکی را در مقابل خود میبینیم .سه مرد نمکی با قدمت میانگین 2000 سال در این مکان آرمیده اند و از درون شیشه نظاره گر ما هستند . از نگاهشان تاریخ می بارد و اصالت ... مرد 16 ساله شماره 4 لباسی 2400 ساله به تن دارد و در واقع این تنها لباس مستند از دوران هخامنشی می باشد . خانم خدایی موزه را برایمان توضیح می دهد و ما نیز سراپا گوش هستیم ..با مردان نمکی خداحافظی می کنیم و کمی در اطراف بازار و مسجد جامع زنجان پیاده روی می کنیم .. سوار بر مرکب سفید آقای غلامی می شویم و حالا موقع بازگشت است ... در راه بازگشت شادیم و سرخوش .. هم می خندیم ، هم می خوانیم .. از شادی می گوییم و شاد بودن.. بستنی هم می خوریم .. هر سفر پایانی دارد و پایان سفر ما خوش است ..
لبخند زنان به میدان سپاه میرسیم .. همه رفته اند .. البرز من پا برجاست و .. سفر پایان ندارد ..
تا دوباره بدرود !35

راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن
آخرين ويرايش: 3 سال 6 ماه گذشته توسط raga.

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

مدیران انجمن: admin1
زمان ایجاد صفحه: 0.180 ثانیه
حق کپی رایت محفوظ برای البرزمن و بهینه شده با : Kunena Forum