سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 10:35

کاخ موزه چهل ستون

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کاخ چهل ستون در دوران صفویه در وسط باغ بزرگی به مساحت 67 متر مربع ساخته شده است و به عنوان یکی از زیباترین کاخ های سلطنتی پادشاهان صفوی در اصفهان شناخته می شود.قصر چهل ستون از نظر نقشه از یک سالن بسیار بزرگ تشکیل شده است که توسط سه طاق بزرگ پوشانده شده است.کل بنا با نقوش تذهیب عالی و زیبایی تزئین شده و چهار گوشه تالار از بیرون اتاقهای کوچکی است. 18 ستون ورودی اصلی و ایوانهای مختلف کاخ در سمت دیگر پشت سالن مرکزی واقع شده است.

تاریخچه ی کاخ چهل ستون

کتیبه ای که در سال 1327 در زیر گچ بنا آشکار شده است . این نشان می دهد که این ساختمان در سال 1026 ساخته شده است. نکته در مورد این ساختمان این است که تا آن زمان ، آنها از تاریخچه ساختمان به درستی اطلاع نداشتند.این عمارت دارای 20 ستون اصلی است که 18 ستون از سقف ایوان جلوی عمارت پشتیبانی می کنند و دو ستون دیگر در جلوی سالن بعدی قرار دارند. همه این ستون ها در حوض مقابل ساختمان منعکس شده و به طور قرینه چهل ستون را نشان می دهد. در فرهنگ ایرانی عدد چهل معانی زیادی دارد. به عنوان مثال ، ضرب المثل "یک کلاغ ، چهل کلاغ" به معنای بزرگ نمایی موضوع است.در این بنا احتمالاً عدد چهل به معنای بسیاری و ترکیب چهل ستون به معنای پر ستون استفاده شده است.برخی از مورخان گفته اند که چهل ستون که توسط شاه عباس دوم ساخته شده دارای چهل ستون واقعی است و در طی آتش سوزی که در تاریخ 27 دسامبر 1706 رخ داد ، از این پنج ردیف یعنی بیست مورد باقی مانده است و در واقع بخشی از عمارت سوخته است.

ویژگی های کاخ تاریخی چهل ستون

یکی از مهمترین ویژگی های عمارت تاریخی چهل ستون نقاشی های آن است که به دلیل تنوع ، کیفیت و زیبایی در بین کاخ های صفوی بی نظیر است.این نقاشی ها که معمولاً برای تزئین تمام فضاهای معماری ساختمان از جمله سالن عمومی ، اتاق ها و ایوان ها بکار برده شدند در چهار گروه دسته بندی می شوند: گروه اول صحنه هایی با مضامین مانند جشن ، شادی و شکار ، به سبک رضا عباسی می باشند.گروه دوم حوادث تاریخی و صحنه های مختلف دربار هستند و اسنادی برای بررسی وقایع تاریخی آن زمان هستند.گروه سوم نقاشی های نسبتاً بزرگی هستند که داستان های ادبی مانند خسرو ، شیرین ، یوسف و زلیخا را به تصویر می کشند و در کشیدن آنها نیز از سبک های اروپایی و هندی نیز استفاده شده است.گروه چهارم نقاشی هایی است که احتمالاً توسط نقاشان اروپایی که به دربار صفوی آمده اند ، نقاشی شده اند.علاوه بر این نقاشی ها ، تمام سطوح داخلی بنا از جمله طاق ها و دیوارهای داخل گنبدهای تالار میانی با نقوش اسلیمی و گیاهان تزئین شده است.[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/esfahan/kakhechelsootoon/" width="800" height="533" thumbwidth="200" thumbheight="143"][/zt_gallery]

خواندن 598 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 بهمن 1399 ساعت 09:11

رسانه

محتوای بیشتر در این بخش: « مسجد آقا بزرگ کاشان مسجد جامع نائین »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.