چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 09:00

تالاب میانکاله

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

میانکاله شبه جزیره‌ای است در دریای خزر که فقط ۴۵ کیلومتر با بهشهر فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده دقیقا در قسمت جنوب شرقی دریای مازندران واقع شده است. درست است که ایران، کشوری چهار فصل است اما از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده که همین موضوع باعث شده تا هر ساله، پرندگان مهاجر بسیاری در فصل زمستان، برای فرار از سرمای شدید مناطق شمالی، به کشورمان مهاجرت کنند. تالاب میانکاله یکی از محبوب‌ترین مقاصد در بین پرندگان مهاجر در این فصل است. این تالاب بین‌المللی که بخشی از برنامه‌های پیشگام حفاظتی یونسکو نیز محسوب می‌شود به بهشت پرنده نگری ایران هم معروف است.

بیش از ۲۰۰ گونه پرنده مهاجر و بومی که اغلب آن‌ها مهاجرند. به دلیل تعداد زیاد پرندگان (نزدیک به ۵۰۰ هزار قطعه) در این ناحیه، میانکاله تبدیل شده به رصدگاه پرندگان. کافیست یک دوربین دوچشمی بردارید و مدت‌ها غرق در رقص پرندگان در آسمان شوید.
انواع پرنده‌ها باتوجه به زیستگاه‌های مختلفی که در مناطق مختلف تالاب قرار دارند، در نیمه‌ی دوم سال به سمت تالاب میانکاله پرواز می‌کنند تا در آنجا مستقر شوند. بهترین زمان بازدید از تالاب که میزبان گونه‌های بیشتری از پرندگان است، اوایل زمستان است. شما در این تالاب می‌توانید این پرندگان را ببینید: اردک سرسبز و سرحنایی، اردک تاج‌دار، مرگوس‌ها، غاز خاکستری و پیشانی سفید و بالاخره قوها و پلیکان‌ها که جزو آخرین پرندگانی هستند که در فصل مهاجرت به میانکاله می‌رسند. از دیگر پرنده هایی که ممکن است در زمان حضور در تالاب میانکاله به آنها بربخورید می‌توان به اردک تاجدار، باکلان کوچک، اردک سرسفید، مرگوس بزرگ، سنقر تالابی، زنبور خوار، سنقر خاکستری، دلیجه، سنگ چشم، طاووسک، غاز پازرد، عروس غاز، گیلانشاه، قار، پرلا، کاکایی، پرستوی دریایی، بحری، پیغوی کوچک و چرخ‌ریسک دم‌دراز اشاره کرد. حقیقتا اگر به دنبال یک ساحل بکر و تمیز هستید و دلتان می‌خواهد بدانید ساحل شمال بدون زباله چه شکلی می‌شود، میانکاله را از دست ندهید.
برای جذاب تر شدن سفرتان به میانکاله و پرنده نگری این تالاب قدری مطالعه در مورد پرنده‌نگری میتواند عالی باشد. بهتر است در این سفر با فردی آشنا به پرنده‌نگری سفر کنید. به پرنده‌ها زیاد نزدیک نشوید و برای مشاهده آنها از دوربین استفاده کنید. رعایت سکوت و پوشیدن لباس همرنگ از اصول اولیه برای پرنده‌نگری است. کفش راحتی بپوشید و وسایل شخصی، کلاه آفتاب‌گیر، کتاب راهنمای پرنده‌نگری و دفترچه یادداشت را در کوله‌تان بگذارید و راهی تالاب میانکاله شوید.

[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/mazandaran/miankale/" width="650" height="464" thumbwidth="200" thumbheight="143"][/zt_gallery]
خواندن 862 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 09:13
محتوای بیشتر در این بخش: « مرداب هَسَل چشمه های باداب سورت »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.