این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

09391725252

02634213531 

جهانشهر، میدان سپاه، بین خیابان بوستان و گلستان، ساختمان گلستان واحد یک

 

 درباره البرز من 

شرکت گردشگری البرزمن از پاییز 89 فعالیت خود را به عنوان اولین تیم تخصصی تور های البرزگردی و کرج شناسی آغاز نموده و پس از اخذ مجوز بند ب از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز ، برنامه های خود را با قوت بیشتر ادامه داده است.

_وحید سعیدی_[مدیرعامل]ادامه ...
Welcome to Greenery Welcome to Greenery

تورهای ویژه البرز منسفر های گروهی جاری

سفر به ناشناخته های ایران باتورهای البرزمن

تورهای همگانی البرز من

تورهای همگانی

تورهای طبیعتگردی البرزمن

تورهای طبیعت گردی

تورهای تاریخی و فرهنگی البرزمن; Cultural tour iran

تاریخی و فرهنگی

تورهای ماجراجویی البرزمن

تورهای ماجراجویی

غذا و نوشیدنی

غذا و نوشیدنی

تورهای ورزشی البرزمن

تورهای ورزشی

بازدید حیات وحش و پرندگان

بازدید حیات وحش و پرندگان

کمپینگ و آفرود

کمپینگ و آفرود

رزرو بهترین اقامتگاه ها در سراسر ایرانبهترین اتاقها

قنات قصبه گناباد قدیمی ترین و بزرگترین سازه آبی ایران در جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد. این قناب با طول 33 کیلومتر طولانی ترین قنات جهان می باشد. قنات قصبه شاهکار بی نظیر هنر و تکنولوژی و هوش مردمان ایران در 2500 سال پیش می باشد.

در ساخت قنات قصبه یا کاریز کیخسرو داستان و قصه بسیار وجود دارد و اینها نشات گرفته از بزرگی و عظمت این سازه آبی در آن دوره از تاریخ ایران می باشد و ساخت آن را به زمان کیخسرو و دوران هخامنشیان نسبت داده اند. از جمله تدابیر به کار رفته در این قنات حفر تعداد 470 حلقه چاه می باشد که این تعداد برای جلوگیری از کور شدن چاه ها در زمان حمله دشمن به شهر و همچنین کاهش وزن طناب هنگام حفر و تخلیه چاه ها بوده است. این قنات از دو رشته اصلی به نام های قصبه و دولاب و شش شاخه فرعی تشکیل شده است. ایرانیان از دیرباز نبوغ ویژه‌ای در زمینه بهره‌ برداری و استخراج آب از سفره‌های زیرزمینی داشتند و قنات قصبه موید همین موضوع می باشد که آب را از کیلومتر ها دورتر به سطح زمین هدایت کرده اند. نکته دیگری که این قنات را از دیگر قنات ها متمایز کرده است عمق 300 متری مادر چاه در این قنات می باشد که باعث شگفتی هر بیننده ای می شود. در اجلاس استانبول ترکیه در سال 1395 قنات ایرانی در فهرست آثار ثبت شده در یونسکو قرار گرفت و این قنات نیز از جمله قنات های ثبت شده بود.

attraction razavikhorasan ghasabe2

قدمت قنات قصبه گناباد

قدمت قنات قصبه گناباد به 2500 سال پیش و به دوران هخامنشیان می رسد. قنات های موجود در شهر گناباد را می توان به دو دسته کوهستانی و دشت تقسیم کرد. قنات های کوهستانی گناباد در میان دره هایی شیب دار حفر شده اند و منبع تغذیه آن ها آب باران و برف می باشد و میزان طول کمتری نسبت به قنات های دشت دارند که بین 50 تا 500 متر می باشد. اما در حفر قنات های دشت مسیر بسیار طولانی تری حفاری باید شود تا به منبع سفره های آب زیرزمینی برسند و بتوانند آن را به سطح زمین هدایت کنند. این مسیر ها به قدری طولانی و عمق چاه های آنها به میزانی بزرگ است که گویی اجرای آن از توانایی بشر خارج است. در کاوش های انجام شده و از روی قطعه سفال هایی که پیدا شده قدمت قنات قصبه به زمان هخامنشیان بر میگردد. به دلیل ریزش های پی در پی قنات را در به دو شاخه تقسیم کرده اند که در صورت ریزش شاخه اول آب بتواند از شاخه دوم خارج شود و در آن انباشته نشود که این خود نبوغ و علم ایرانیان آن دوره را می رساند. قدمت و بزرگی این سازه اعجاز انگیز به قدری زیاد است و چون نام این منطقه در گذشته جن آباد بود و بعد به جناباد و گناباد تغییر پیدا کرد ساخت آن را به دیوها هم نسبت داده اند. بی دلیل نیست پس قنات قصبه را یکی از رمزآلود ترین سازه های دست بشر را نام برد.

attraction razavikhorasan ghasabe4

دیدنی های شهر گناباد

دیدنی های شهر گناباد تنها به قنات قصبه محدود نمی شود. گناباد شهری کهن با میراثی جهانی است. اگر تا بحال شاهنامه را خوانده باشید نام گناباد را هم در آن دیده اید. یکی از قهرمانان شاهنامه به نام پیران ویسه کسی است که بعد از افراسیاب بزرگترین شخصیت توران به شمار می رود در روستای درصوفه گناباد دفن شده است. از دیگر جاذبه های گناباد، آتشکده ای متعلق به دوران هخامنشیان است که در کنار آن قلعه های باستانی شورآباد و پشن قرار دارد. همچنین منطقه بکر و حفاظت شده ی هنگام که محل زیست حیواناتی همچون قوچ و میش، کل و بز، گرگ، کفتار، کبک، روباه و آهو می باشد هم بسیار دیدنی است. موزه ای دیدنی به نام موزه آب که متعلق به دوران قاجار می باشد نیز مکانی بسیار دیدنی در خیابان سعدی گناباد قرار دارد که داخل یه آب انبار طراحی شده است. از بناهای ارزشمند دوره خوارزمشاهیان در خراسان مسجد جامع گناباد است. این مسجد جامع با نقشه ‌ای دو ایوانی شامل سردر تزئینی، ایوانی شمالی و جنوبی، صحن یا میانسرا، رواق و سه شبستان ستون‌دار است. اگر بخواهیم دیدنی های شهر گناباد را برشمریم بالغ بر 200 مورد را می توان نام برد که ما تعدادی را به شما معرفی میکنیم. موزه مردم شناسی گناباد، مزار سلطانی بیدخت، آبشار کاخک، یخدان کوثر، موزه حیات وحش و منطقه تفریحی کلات و ... از دیگر مکان های دیدنی می باشد.

برچسب ها: قنات قصبه گناباد, جاذبه های استان خراسان رضوی, قنات های تاریخی گناباد

چاپ ایمیل